Bar Hakkinda

Spread the love

BARDA BULUNMASI GEREKEN BAR MALZEMELERI

Jigger Buz Kırıcı Limon Sıkacağı Buz Küreği Küllük Shaker Karıştırma Kabı Mojito Tokmağı Long Drink Kaşığı Pipet Bar Kaşık Shot Servis Standı Bar Konteyner Servis Tepsisi Garson Çakısı Akıtıcı Bilyalı Akıtıcı (Şişe Dökücü) Şişe Vakum Aparatı Performans Şişesi Şampanya Stoper Dekor Seti Bar Blender Kuruyemiş Isıtıcısı
Meyvelik Şarap Standı Masa Üstü Rezerve Yazısı Çay Topu Türk Kahvesi Makinesi Katı Meyve Presi Sanayi Tipi Narenciye Sıkacağı Kandil Sunumluk Fritöz Sepeti Dondurma Makası Şekerlik Çay Standı Bahşiş Kutusu Buz Kovası
Şampanya Kovası Şarap Kovası Buz Maşası Çelik Termos French Press Ketçap Mayonez Hardal Şişesi Çay Makinesi
Kapaklı Fritöz Bar Lastiği Pipetlik Peçetelik Kadeh Tatlandırıcı Su Kadehi Su Bardağı Şarap Tadım Kadehi Konyak Kadehi Kokteyl Kadehi Viski Bardağı Martini Kadehi Shot Bardağı Türk Kahvesi Fincanı Limonata Makinesi Meşrubat Bardağı Şampanya Kadehi Çay Fincanı Çay Bardağı Buz Makinesi Çay Tabağı Latte Bardağı Irish Coffee Bardağı Çay Kaşığı Kahve Kaşığı Yemek Çatalı Çorba Kaşığı Yemek Bıçağı Tatlı Kaşığı Tatlı Bıçağı Limon Çatalı
Dondurmalık Kurulama bezi Peynir Tabağı Kesme levhasi Kagit havlu Dispanser Sutluk Peynir Bıçağı
Kahve Makinesi Kahve Fincanı Bira Bardağı Şarap Kadehi Margarita Kadehi Likör Kadehi

Bir Bartender Nasıl Olunur,

Bartender olmak çok heyecan verici, eğlenceli ve hatta iyi ücretli bir iş olabilir. Ancak,  birçok barmen işi olmasına rağmen, herkesi kabul etmiyorlar. Bir barmen olarak çalışabilmek için belirli becerilere, karakteristiklere, deneyimlere ve hatta bazen de yeterliliklere ihtiyacınız vardır. Yani, eğer barmenlikle ilgileniyorsunuz ama bu sektörde nasıl kırılacağını bilmiyorsanız, barmen olmanın nasıl olacağı konusunda bilgi sahibi olabilrisiniz.

Bartender olmanın ayrıntılarını analiz etmeden önce, farklı barmen çeşitlerinin, farklı kariyerlerin ve her birinin farklı gereksinimleri olduğu gerçeğini vurgulamalıyız. Ne tür bir barmen olmak istediğinize bağlı olarak, farklı yeterlilik seviyelerine sahip olacaksınız, bazı kursları tamamlamış olacaksınız.Bartender  çeşitlerini detaylı olarak inceleyelim:
Bartender:

ortalama barmen, biraları dökülen veya votka mikseri gibi basit “kokteyller” hazırlayan  bir barmen. Ortalama bir barmen olarak çalışmak uzmanlık becerilerine ihtiyaç duymaz, ancak aynı zamanda maaş  daha düşüktür.

Flair Bartender:
“yetenekli” olmayı bilir, bu da kokteyl hazırlarken barmen ekipmanıyla hokkabazlık gösteren akrobatik gösteriler sağlar. Barmen ve gece kulüplerinde bu tip barmen sıkça gereklidir.

 

Mixologists barmen:
Bu tur barmenler, gelişmiş kokteyllerin hazırlanmasında uzmandır ve geniş bir şarap, alkollü içki ve alkol kültürü bilgisine sahiptir.   genellikle lüks barlar, restoranlar ve oteller için gereklidir.
Uzman mixologists aynı zamanda yetenekli barmenler de olabilirler. Açıkça, ortalama bir barmen olmak, yetenekli bir barmen ya da uzman bir mixologists olmaktan çok daha kolay. Sonuncusu daha fazla tecrübe, beceri ve genellikle nitelikler gerektirirken,

Yaş gereksinimleri
Her şeyden önce, minimum gereksinimleri karşılamanız gerekir: yaşınız. Alkol servisi yapacağınız için, en az 18 yaşında olmanız gerekir  Eğer reşit değilseniz, barmenlik işini göremezsiniz, hatta ortalama bir barmen olarak bile değilsiniz. Bazı barlar reşit olmayan barmenleri kiralayabilir, ancak yasadışıdır ve açık bir iş sözleşmesi yoktur.
Yetenek  gücü:

Eğer yetenekli bir barmen olmak istiyorsanız, tüm bu şişeleri hızla hareket ettirmek ve taşımak için kollarınızda çok fazla güce ihtiyacınız olacak.

Enerjik:
Bir barmen saatlerce ayakta durmak, etrafta dolaşmak, çok fazla kokteyl hazırlamak için dinc ve guclu olmaniz gerekli Bunu yapmak için çok fazla enerjiye ihtiyacınız olmali, ayrıca, yorgun olduğunuz müşterileri istediğiniz profesyonel izlenimi veremezsiniz

Arkadaşlık:
İyi bir barmen olmak istiyorsanız, arkadaş canlısı ve sempatik olmak esastır. Müşterilerin en iyi deneyime sahip olduğundan emin olmalısınız, bu yüzden insanlarla uğraşmaktan nefret ederseniz ve oldukça kolay isteklerle sinirleniyorsanız, belki de barmen sizin için doğru bir kariyer değildir.
Stresi yönetebilmek için: Bazen çok sayıda müşteriniz sabırsız, hizmet almayı bekleyecek ve son derece hızlı olmanız, aynı zamanda iyi bir iş çıkarmanız gerekir. Bu stres türüne dayanabiliyor musunuz? Eğer öyleyse, mükemmel bir barmen olabilir ve bu sektörde inanılmaz bir kariyer yapabilirsiniz.

 

Eğitim ve yeterlilik şartları
Artık “minimum” gereksinimleri analiz ettik, şimdi profesyonel bir barmen olmak için yapmanız gereken adımlar neler analiz edelim. İlki ihtiyacınız olan niteliklerdir. Barmen olmak için bazı sertifikalara veya niteliklere mi ihtiyacınız var? Kısa cevap evet  . Birçok çeşit barmenlik sertifikası vardir: Bazıları sadece birkaç haftalık kurslar ve CV’nizden ziyade kişisel bilgileriniz için daha faydalı oluyorlar, bazıları ise daha seçici, pahalı ve katı ve büyük bir itibara sahip. Bu yüzden onların özgeçmişinizde bulunması kesinlikle çok yardımcı olacaktır (artı, çoğu, Avrupa Barmen Okulu gibi bu yeterliliğe sahip kişileri işe alan özel işveren çemberine sahiptir). Ayrıca, bu kurslar size kokteyl kültürü, onları yapma sanatı ve yetenekli barmenlik hakkında tam bir eğitim sağlar, bu nedenle yetenekleriniz için çok yararlı olacaktır.

Öyleyse, uzman bir bartender veya üst düzey mekanlarda çalışan yetenekli bir bartender olmak istiyorsanız,  sertifikaniz size yardımcı olacak ve kariyeriniz için büyük bir destek sağlayacak ve eğer okul iyi bir şekilde tanınıyorsa muhtemelen size yardımcı olacaktır. iyi bir ilk baretnder işi bulmak cok daha kolaydir. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, bir yeterlilik zorunlu değildir. Deneyim cok onemli. Dolayısıyla, 5 yıllık deneyim veya bir kalifikasyon arasında seçim yapabiliyorsanız, birincisi muhtemelen daha değerlidir.bartender  kariyer hedeflerin neler olduğuna bağlı. Ya “eğitim yolu” ya da “tecrübe yolu” ile barmen olabilirsiniz.

 

Eğitim yolu
Bir barmen olmak için bu yol oldukça basittir: iyi tanınmış bir barmenlik kursunda egitim almaniz cok faydali olacaktir, ders çalışın ve okul ağını kullanarak giriş seviyesi bir barmenlik işi bulurmaniz cok daha kolay olacaktir. Barmen kariyeriniz, uzman bir mikropolog ya da yetenekli bir barmen olmak kurs egitimi almak sizin icin cok faydali olabilir.Endüstri ile ilgili geniş bir bilgi birikimine sahip olacaksınız.Ortalama bir barmenlik okuluna kayıt yapacaksanız, CV’nizde neredeyse değersizdir.Gerçekten tanınmış okullar çok paraya mal olur.Elbette bir kurs yaptıktan sonra emin olacağınızı düşünmeyin, Deneyim hala en değerli varlıktır.

Barmenlik işlerini nerede bulabilirim?
Ya deneyiminiz varsa ve bir miksolog ya da deneyimli bir barmen olarak daha üst düzey bir iş bulmak istiyorsanız ya da yolunuzu çalıştırmak ve bar back ya da garson gibi bir başlangıç rolü bulmak istiyorsanız, sitemizde uyu olup cv bilgileriniz ekleyebilirisiniz
misafirperverliği adayları ve kaliteli işverenleri birbirine bağlar. Uygulamada, başlangıçta ya da bir sonraki adımı arıyorsanız, barlar, barlar, restoranlar ve otellerdeki yüzlerce işi bulabilirsiniz.

 

BAR VE YONETIM EGITIMI

SERVİS İÇECEKLERI
Sadece icecek bir bardağa koymak ve bir mikserle doldurmak değil, içeceklerin doğru bir şekilde sunulması da müşterinin eğlencesinin önemli bir parçası.İçki içerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var, bunlar: Servis edilecek olan cam türü.Mix İçeceklere eşlik eden karıştırıcı.alcol ölçüsü cok onemlidir

NE TUR ICKI ILE KARISIM YAPILIR ?
Viski Buz ile servis edilir , votka Buz, limon cin Buz, limon. koyu rom Buz, limon Brendi  hiçbir şeyde servis edilmezse, bir karıştırıcı ile Ice & Lemon is elikör buz Tekila Limon, tuz Beyaz şarap Kendi başına hiçbir şey, ama eğer musteri Buz isterse ilave edebilirsiniz

ICECEKLERIN SICAKLIGI
Burada belirtilecek birkaç şey var:
Bardak Cam serin olmalıdır.Mix Karıştırıcı soğutulmalıdır. Wine Şarap doğru sıcaklıkta servis edilmelidir. alkollu icecekler oda sıcaklığından sıcak olmamalıdır.

SATISI ARTIRMAK ICIN
Satışın artması, müşterinin yaptığı satışları nasıl artırdığınızı tanımlamak için kullanılır. İstediğinizden daha fazlasını sunuyorsunuz.Satış yapmak fikri satışlarınızı arttırmaktır.
Ürünlerinizi bir bar veya restoranda satış noktasında satmak için basit yollar vardır, bunların birkaç örneği

 NE ZAMAN SATIS YAPILIR
Müşteri bir icecek isterse
Ekstra bir önlem
(Bir çift) Basitçe, müşterinin tek yada double  ’olmasını gerektirip gerektirmediğini sorun!
Müşteri bir bardak şarap istediğinde
Daha büyük bir ölçü
Sadece müşterinin “büyük yada kucuk” olmasını isterse sorun
Müşterinin şaraba sipariş vermesi Bütün şişe Şişeyi isteyip istemediklerini sorun, müşteri için daha ucuza çalışabilir
Bir müşteri yemek sipariş ettiğinde
Bir şişe şarap
Müşteri yemek sipariş ettiğinde
Yan siparişler Müşterinin yan siparişi isteyip istemediğini sorun

BAR HİJYEN VE TEMİZLİK.Barınızı temiz tutmak, bir mutfağın temiz tutulması kadar önemlidir, içecek hazırladığınız ve sunduğunuz yerdir ve tüm operasyonunuzun ne kadar temiz ve düzenli olduğunu gösterir.Sağlık ve güvenlik, gıda hijyeni ve ayrıca müşteri hizmetleri ile ilgili nedenlerden dolayı, çubuğunuzun daima temiz ve düzenli olduğundan emin olmalısınız.Barinizi temiz ve düzenli tutmak için yapmanız gerekenler:Bar Kirli veya yapışkan hale geldiklerinde üstlerini silin. Bu müşteriler için çok hoş değil.Raflarınızı ve buzdolaplarınızı temiz ve düzenli tutun.Bardak Cam yıkama makinenizi en az günde bir kez boşaltın ve temizleyin.Bardak Gözlükleri makineden çıkardığınızda, rafın arkasına koyun, bu sayede kullanmadan önce soğumasını ve kuru kurumasını sağlayın.Günün sonunda, damlama tepsilerini boşaltın ve yıkayın.Günün sonunda havai fişekleri çıkarınız ve gece boyunca biraz soda suda bekletiniz.
Haftada en az bir kez tüm gözlükleri raflardan çıkarın ve rafları temizleyin.
Kullanılmayan buz, kireç dilimleri veya limon dilimleri atın.süpürme işleminin sonunda, bir temizlik maddesi ve SICAK su kullanarak zemini paspaslayınız.Barinizda dağınıklığı gidermek için boş bardakları toplayın ve müşterileri davet edin.Düzenli olarak cila ve ayna veya cam raflar.Optikler veya ekranlardaki şişelerden tozları temizleyin.
Tuvaletlerinizi düzenli olarak kontrol ediniz.En az haftada bir kez optik önlemleri alın ve bunları sıcak suda, sonra temizlik solüsyonunda ıslatın. Şişeyi dağıtmaya hazır tutmadan önce iyice durulayın.

BAR TARİFENIZ
Bar ücretiniz hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var.
Bar Satisnizi Müşterilerinizin görebileceği ve okuyabileceği bar ücretiniz gösterilmelidir.
Kendi türünde listelemelisiniz. viskiler, rom, gins, votka, brendi, mikserler, şaraplar, alkolsüz içecekler vb.
Fiyat KDV dahil fiyat, öğenin yanında işaretlenmelidir.
Tedbir Öğeyi sunduğunuz ölçü listelenmelidir.

SORUMLULUKLARINIZ.
Yasalara göre içecekler sarhoş edici olduğunuzda yapmanız gereken bir çok şey var, ne yapmanız gerektiğini bilmemek için ne yapmanız gerektiğini değil, ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.
Kişisel lisansınızı almak için onaylanmış bir eğitim kursuna sahip olmalısınız, böylece yasal olarak alkol satıs yapabilirsiniz.Sarhoş edici içecekler sattığınızda şunları yapmalısınız 18 yaşın altındaki hic bir sekilde alkol satisi yapamazsiniz Sarhoş gibi görünen musterilere hizmet etmemektedir. İlgili izne sahip olmadığınız sürece, çocukların bara girmesine izin vermemelisiniz.

SORUNLU MÜŞTERİLER NASIL BIR YAKLASIM GOSTERMELISINIZ

bar yönetiminin çok onemlidir, ancak çok basit bir kural kümesi vardır.Öncelikle garip bir müşterinin ne olduğuna ve nasıl davrandığına karar vermeliyiz.Alkol insanlara sessiz, iyi huylu bir insan gibi davranabilir ve birkaç saat sonra iftira ve tartışmacı olabilir!Garip bir müşteriyi yüksek sesle, tartışmacı ya da yıkıcı olarak barınızdaki barışı rahatsız eden biri olarak tanımlayabiliriz.Bu insanlarla başa çıkmanın yolu:Sakin olmslrini ! Kızgınginlikalriniz anlamaliKibar olun, eğer kibarsanızolamazsaniz , durumun tırmanmasına neden olursunuz.Müşteriden ne yaptıklarını durdurmalarını isteyin, ama iyi olun ve lütfen rica ve tesekkur mutlak kullanin. Bu işe yaramazsa biraz baska bir yontem deneyin.Bu işe yaramazsa müşteriye adil olduklarını ve onlara verildiğini söylerler, ancak yaptıklarında ısrar ederse, ayrılmak zorunda kalacaklarini belirtmelisiniz.

İYİ PERSONEL İLE NASIL CALISILIR.

ÇOK dikkatle: Personel ile uğraşmanın zor kısmı, onları çalmakla suçlamak için% 100 kanıta ihtiyacınız olmasıdır.

personel  bardan nasıl çalabilir?Stokları çalabilirler.Bir arkadaşınızı ve sorumluluklarını üstlenmelerini veya talep ettiklerinden daha fazla değişiklik yapmalarını sağlayabilirler.Sadece parayı alabilirler.Ücretsiz içecek verebilirler.Bu durumlarda, uyanık ve profesyonel olamilisinizStok hırsızlığı ile uğraşmak.Sorduğunuzdan emin olun, sadece arama yapmak icin kesin bilgi sahibi olmalisinizEğer kişi reddederse, onların işlerini yapmasına izin verin ama bir dahaki sefere kişisel eşyalarınızı ofisinize koyduğundan emin olun.Çalan ile uğraşmakMesela Eğer belirli bir personel üyesi, 1 veya 2 para degeri gibi çok küçük toplamlarda çalıyorsa. Sonra ne yaptığını görmek için CCTV’nize bakın işlem, ya da ‘bahşiş kutularindan masadan ve musterinin kendisine el ile verdigi paralari bir sekilde kendileri alabilirBurada yapmanız gereken eylem yüzleşmektir. Personele ne tür kanıtlarınız olduğunu söyleyin .unutmayin isyerinizde mutlak video kamera kaydi olmali bariniz ve restaurantin her bolumunu gorebilecek sekilde kamera yerlestirmeniz sizin acisindan cok fasydasi olacakdir toplantilarda mutlak kamera sisteminin calistigini calisan personele her zaman hatirlatin boylece isyerinizde daha cok verim alabilirsiniz

Stokunuzdan israftan nasil kurtarabilirsiniz

İsrafınızı en aza indirmek için neler yapabileceğiniz:
Personeline doğru bir şekilde içecek servisi yapma konusunda eğitin. Müziği yeterince düşük tutun, böylece personeliniz karışıklığı önlemek için siparişi net bir şekilde duyabilir. Stokunuzu doğru bir şekilde saklayın.Çalışanlarınıza bir israf kaydı veriniz, böylece herhangi bir stok israfını yazmaları için teşvik etmelisiniz ve bu da içecek sunarken daha ihtiyatlı olmalarını teşvik etmelidir.Personelinizi bar hakkinda doğru şekilde eğitin.İçecekleri doğru sıcaklıkta ve temiz, soğuk bir barda servis edin.Stoklarınızı düzenli olarak döndürün, böylece güncelliğini zi kayir israflarinizi gorebilirsiniz. İhtiyacınız olandan daha fazla sipariş vermeyin.
aylik bar kontrolunuzu ve stogunuz mutlak kontrol ediniz

PERSONELİNİ EĞİTİMI.
Sizin başarınız ve verimliliğiniz için h önem taşır; Eğitimsiz veya yetersiz eğitimli personel ile ilgili birçok gereksiz komplikasyon vardır..Personelinizin eğitildiğinden emin olmanız için gereken başlıca alanlar:Bar temizliği.İçecekleri doğru şekilde servis etmek. (mikserler ve ekstralar)garip müşterileri ile başa çıkmak. Musterilere hizmet verme konusundaki  Ağırlıklar ve ölçüler. bar temizligi. Stok rotasyonu., gaz ve karışımları .
her hafta mutlak toplanti yapmaniz personelin hatirlamasi gereken kurallari bilmesi  icin en onemli nokta toplatilarda kurallari calisma seklini paylasmanizda cok faydasi olacaktir

 IYI BIR RESTAURANT GARSONUN BILMESI GEREKEN 50 ORNEK

1. Sıcak bir karşılama olmadan restorana kimsenin girmesine izin vermeyin.

2. Tek kişilik bir şey yapmayın. “Birini mi bekliyorsun?” Demeyin, rezervasyon isteyin. Barda oturmak isteyip istemediğini sorun.

3. Üç kişiyi beklemeyi asla reddetme
4. Bir tablo makul bir süre içinde mevcut değilse, ücretsiz bir içecek ve / veya eğlendirmek teklif edin. Konuklar yorgun ve aç ve susuz olabilir

5. Tablolar düz olmalıdır. Konuklar oturmadan önce düzeltin.

6. Musterilere dokunmayin ciddi ve gulersyuzlu olun

7. . Şaka yapmayin, flört uzak durun , .

8. Bir konuşmayı kesintiye uğratmayın. Herhangi bir sebepten dolayı. Özellikle spesiyalleri okumak için değil. musterinin sozunu asla kesmeyin

9. siparis alirken çok hızlı veya robotik veya dramatik olarak tekrarlamayın.

10. Özelleri açıklarken kişisel favorilerinize enjekte etmeyin.

11. Istakozları karıştırmayın. Yani, “Sadece iki bardak kaldı” deme. “Sadece iki bardak kalmış olsa bile.

12. bardaklarin kenarına dokunmayın.her zaman alt tarafindan tutunuz
13. Kollarınizda gümüş eşyalarınizla calismayin

14. Ne zaman, “Her şey nasıl” diye sorduğun zaman ya da “Yemek nasıldı?”

15. Asla “Bilmiyorum” içeren hiçbir soruyu “bilmiyorum” demeyin.

16. Birisi daha fazla sos veya sos veya peynir isterse, aynı şekilde bir garnitür getirin.

17. Diğerleri hala aynı yemeği yerken boş bir tabak almayınız. Beklemelisiniz diger konuklar bitirince sorun masadan hic bir seyi sormadan almayiniz

18. masaya yaklaşmadan önce ne icecek almilsar daha once bilin. “Kim ne içiyor?”

19. Konuklara kucuk ikramlar sunabilirsiniz baslangic olarak

20. Bir sebzeyi bir diğeriyle değiştirmeyi asla reddetme.

21. Ürpertici veya akan veya yanlış görünen bir sey varsa hemen degistirniz
22. Biri bir şarap seçiminden emin değilse, ona yardım edin. Ya da bir deneme amacli verebilirsiniz

23. Birisi şaraptan hoşlanırsa Yıl, şarabin nerden geldigi , ithalatçı vb.bilginiz olmali

24. İkinci bir içecek için asla aynı bardağı kullanmayın.

25. bicak kasik catal vb temiz olduğundan emin olun. Onları masaya koymadan önce kontrol edin.

26. İnsanların beyaz şaraplarını bir buz kovası içinde servis ediniz
27. Kırmızı şarap için, konukların kendilerine tatmalarini isteyip istemediklerini sorun garsonun dökülmesini istemesini isteyin.

28. Mantarı çıkarırken ellerinizi bir şarap şişesinin ağzına koymayınız.

29. Bir şampanya mantarı patlatmayın. Sessizce, incelikle çıkarın. gürültülu sampanya hos degildir

30. Şarap şişesinin içine döktüğünüz bardağa dokunmayin. Kimse el degmis bardakla içmeyi istemez.

31. Yemek servis edildikden sonra 5 dakika gibi sure ile herseyin yolunda oldugunu sorabilirsiniz
32. Hiçbir zaman müşteriye dokunmayın. Mazeret yok. Yapmayın. Onları fırçalamayın, hareket etmeyin nazik olun

33. Geçerken sandalyelere veya masalara çarpmayın.

34. Müşterilerin kulak misafiri içinde başka bir sunucu ile kişisel bir konuşma yapmayın.

35. Misafirlerinizin karsisinda yemek yemeyin ya da içmeyin.

36. Asla sigara içmeyin elelriniz mutlak yikayin. musteriler yiyecek ve içeceği koklamak ister.

37. Konuklar tarafından bile olsa, işte alkol içmeyin. “Görevdeyken değil” belirtmelisiniz

38. Bir erkeğe “ahbap” demeyin.(beyfendi)

39. Bayan “bayan” demeyin.(hanimeefendi)

40. Diğer seçeneklerin kötü olduğunu ima etmeyin

41. “Sorun değil” demek bir sorundur. Bir samimiyetsizlik ya da alay konusudur “Rica ederim” tesekkur ozur mutlak kullanilmalidir

42. Konukların kıyafetlerini veya saçlarını veya makyajını iltifat etmeyin.

43. En sevdiğin tatlıdan bahsetmeyiniz

44. Kendi yeme alışkanlıklarınızı tartışmayın,
45. Misafirlerin karsisinda asla küfür etmeyin.tartismayin

46. Hiçbir kimseyi bir başkasının üzerinde ve ötesinde kabul etmeyiniz. Bütün konuklar eşittir.

47. İş arkadaşlarınızla veya misafirlerinizle ilgili konuklarla ilgili dedikodu yapmayın.

48. Daha fazla şey istediğinde birisinin ne yediğini veya içtiğini sormayın; siparişi hatırlayın veya danışın.

49. Asla bahsisden bahsetmeyin

50. yemek sonunda mutlak cay kahve tatli sormayi unutmayin guler yuz ugurlamayi unutmayin

Barmenlikte 15 Onemli Nokta

Diğer birçok misafirperverlik mesleği gibi, barmenlik, bir kişinin belirli özelliklere sahip olmasını gerektiren bir iştir. Bu özelliklere sadık kalınca, hasta olabilir. Barmenlik ortamında ne beklemeniz gerektiğini bilmek, ister kısa süreli işlerde ister kariyer olarak olsun, bu iş için hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Barmenlige baslamadan  önce aşağıdaki bilgileri dikkate alın

1. Barmen, sosyal olarak yoğun bir meslektir.
Başarılı bir şekilde , yaratıcılığın sanatını öğrenmeniz gerekecek. Gülümseme, coşku gösterme, müşteriyi karşılama ve işlerine teşekkür etme gibi basit işler ya da jestler kalıcı, olumlu bir izlenim bırakabilir.

2. Barmenlik, rahat ve olumlu bir tutum gerektirir.
Barda calismanin ne kadar korkunç yaşandığına bakılmaksızın, sürekli olarak olumlu bir tutumlu olmak cok önemlidir.  patronlarla çalışırken pozitif bir tutum sergilemeniz gerekecektir.

3. Her zaman aktif olmaniz görevlerinizin bir parçasıdır.
Ayrımcılık becerisi barmenlik için çok önemlidir ve sınırları belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, müşterilere romantik bir şekilde katılmayı reddetmek, işten içmek istememek veya kendinizle ilgili derin ayrıntıları ifşa etmekten kaçınmak gibi sosyal sınırları belirlemeniz gerekecektir.

4. İyi bir anı, başarının anahtarlarından biridir.
Keskin bir bellek, barmenlikte belirgin bir avantajdır. Birden fazla içki siparişi almak ve içecek içeceklerini bir araya getirmek ve içecek karışımlarını hatırlamak ve düzenli içeceklerin tercih edilen içeceklerini ve isimlerini hatırlamak, uygun bir tempoda organize olmanıza yardımcı olacaktır.

5. Temizlik bir müttefiktir.
Hijyenik bir işyerinin bakımı, yiyecek ve içecek servisi yapan herhangi bir iş için ön şarttır. Müşteriler hijyenige cok onem verirlerr ve barinizin düzenli olmasina dikkat edin. Kirli bar havluları, göze batmayan içecek dökülmeleri, kirli eller, karanlık gözlükler ve yiyecek kalıntıları bunlara mutlak dikkat etmeniz gerekmektedir

6. Dinlenmeniz cok onemli yogun calisma için hazırlanın.

Barmenler bütün gece çalışmaya ve bütün gün uyuma eğilimindedir. Birçok bar 7/24 açık olduğundan Las Vegas bir istisna olabilir. Aksi takdirde, aktif bir yerde çalışıyorsanız, muhtemelen şafağa kadar ayaklarınızın üzerinde olacaksınız. Belli ki, bariz iş vardiyaları ilçenizdeki veya eyaletinizdeki alkol düzenleme yönetmeliklerine göre değişmektedir.

7. Arkadaşlarınız ve tanidiklariniz ücretsiz ya da indirimli içecek isteyebilriler.

.Bazı kuruluşlar hafif ve arkadaş ve aile için indirim sunabilir. Ancak, kuralları ihlal etmek asla tavsiye edilmez.

8. Çeşitli barmenlik iş türleri mevcuttur.

yıldızlı restoran ve golf kulüpleri, yerel tavernalar, gazinolar ve gece kulüpleri bar seçenekleri, mekan seçenekleri büyük ölçüde değişebilir. Tarzınıza en uygun isyerini seçin.

9. Alkol iş yerinizi cok etkileyecetir Buna dikkate etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kendini kontrol edemeyen veya alkol kullanmayan insanlar için barmenlik yüksek riskli bir meslektir. Bağımlılık yapan kişiler de dikkatli olmak gereklidir.

10. Barmenler yalnız olabilir.

Her ne kadar barmen sosyalleşmek için durmaksızın fırsatlar sunsa da, sosyalleşmenin çoğu yüzeyseldir. Ayrıca notunuz, daha önce yaptığınız gibi arkadaşlarınızla sosyalleşmenizi kisitlayabilir.

11. Barlarda, çalışmak, uygulama ve müzakere gerektirir.

genellikle bir pro barmen ve vasat bir barmen arasında ayrım yapabilirler. Neyse ki, okullara, çevrimiçi sertifikalara ve kurum içi eğitime kadar gerekli becerileri iyi bir şekilde ayarlayabilir veya edinebilirsiniz.

12. musterileriniz rahatsız edici olabilir.

müşteriler sizi tehdit edebilir, size küfür edebilir veya istenmeyen gelişmeler yapabilir. Bu nedenle, sakin ve tavirli hosgorulu olmalisiniz.

13. Kazanciniz cok olmayabilir

Maaş ve ipuçlarınız büyük ölçüde değişebilir. Bu nedenle, paranızı iyi yönetmeyi öğrenmelisiniz. çünkü barmenlik i genellikle yuksek maas sağlamaz.

14. Barmenlik esnek bir iştir, ancak sınırlayıcı bir kariyer sahibi olabilirsiniz.

Barmenliğin en büyük yanlarından biri de uzun vadeli bir taahhüdün isteğe bağlı olmasıdır. İpuçları ile birlikte bir saatlik ücret, birkaç fatura ile 22 yaşındaki bir kişi için yeterli olabilir. Ancak, ailesi, olan ve arabasi olan 40 yaşındaki için barmenin cazibesi olmayabilir çünkü lüks oteldeki misafirperverliğe yapılan bir promosyon, zor veya çok uzun sürebilir.

15. Barmen meslegi size cok tecrube kazandirabilir.

Barda calismak harika insanlarla tanışabilir ve eğlenceli hikayeler duyabilirsiniz.
Barmenlik, birçok insan için benzersiz bir ödüllendirici bir iştir. Bununla birlikte, herhangi bir iş kolunda olduğu gibi, cok zevkli bir meslektir