Barmenlikte 15 Onemli Nokta

Spread the love

Diğer birçok misafirperverlik mesleği gibi, barmenlik, bir kişinin belirli özelliklere sahip olmasını gerektiren bir iştir. Bu özelliklere sadık kalınca, hasta olabilir. Barmenlik ortamında ne beklemeniz gerektiğini bilmek, ister kısa süreli işlerde ister kariyer olarak olsun, bu iş için hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Barmenlige baslamadan  önce aşağıdaki bilgileri dikkate alın

1. Barmen, sosyal olarak yoğun bir meslektir.
Başarılı bir şekilde , yaratıcılığın sanatını öğrenmeniz gerekecek. Gülümseme, coşku gösterme, müşteriyi karşılama ve işlerine teşekkür etme gibi basit işler ya da jestler kalıcı, olumlu bir izlenim bırakabilir.

2. Barmenlik, rahat ve olumlu bir tutum gerektirir.
Barda calismanin ne kadar korkunç yaşandığına bakılmaksızın, sürekli olarak olumlu bir tutumlu olmak cok önemlidir.  patronlarla çalışırken pozitif bir tutum sergilemeniz gerekecektir.

3. Her zaman aktif olmaniz görevlerinizin bir parçasıdır.
Ayrımcılık becerisi barmenlik için çok önemlidir ve sınırları belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, müşterilere romantik bir şekilde katılmayı reddetmek, işten içmek istememek veya kendinizle ilgili derin ayrıntıları ifşa etmekten kaçınmak gibi sosyal sınırları belirlemeniz gerekecektir.

4. İyi bir anı, başarının anahtarlarından biridir.
Keskin bir bellek, barmenlikte belirgin bir avantajdır. Birden fazla içki siparişi almak ve içecek içeceklerini bir araya getirmek ve içecek karışımlarını hatırlamak ve düzenli içeceklerin tercih edilen içeceklerini ve isimlerini hatırlamak, uygun bir tempoda organize olmanıza yardımcı olacaktır.

5. Temizlik bir müttefiktir.
Hijyenik bir işyerinin bakımı, yiyecek ve içecek servisi yapan herhangi bir iş için ön şarttır. Müşteriler hijyenige cok onem verirlerr ve barinizin düzenli olmasina dikkat edin. Kirli bar havluları, göze batmayan içecek dökülmeleri, kirli eller, karanlık gözlükler ve yiyecek kalıntıları bunlara mutlak dikkat etmeniz gerekmektedir

6. Dinlenmeniz cok onemli yogun calisma için hazırlanın.

Barmenler bütün gece çalışmaya ve bütün gün uyuma eğilimindedir. Birçok bar 7/24 açık olduğundan Las Vegas bir istisna olabilir. Aksi takdirde, aktif bir yerde çalışıyorsanız, muhtemelen şafağa kadar ayaklarınızın üzerinde olacaksınız. Belli ki, bariz iş vardiyaları ilçenizdeki veya eyaletinizdeki alkol düzenleme yönetmeliklerine göre değişmektedir.

7. Arkadaşlarınız ve tanidiklariniz ücretsiz ya da indirimli içecek isteyebilriler.

.Bazı kuruluşlar hafif ve arkadaş ve aile için indirim sunabilir. Ancak, kuralları ihlal etmek asla tavsiye edilmez.

8. Çeşitli barmenlik iş türleri mevcuttur.

yıldızlı restoran ve golf kulüpleri, yerel tavernalar, gazinolar ve gece kulüpleri bar seçenekleri, mekan seçenekleri büyük ölçüde değişebilir. Tarzınıza en uygun isyerini seçin.

9. Alkol iş yerinizi cok etkileyecetir Buna dikkate etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kendini kontrol edemeyen veya alkol kullanmayan insanlar için barmenlik yüksek riskli bir meslektir. Bağımlılık yapan kişiler de dikkatli olmak gereklidir.

10. Barmenler yalnız olabilir.

Her ne kadar barmen sosyalleşmek için durmaksızın fırsatlar sunsa da, sosyalleşmenin çoğu yüzeyseldir. Ayrıca notunuz, daha önce yaptığınız gibi arkadaşlarınızla sosyalleşmenizi kisitlayabilir.

11. Barlarda, çalışmak, uygulama ve müzakere gerektirir.

genellikle bir pro barmen ve vasat bir barmen arasında ayrım yapabilirler. Neyse ki, okullara, çevrimiçi sertifikalara ve kurum içi eğitime kadar gerekli becerileri iyi bir şekilde ayarlayabilir veya edinebilirsiniz.

12. musterileriniz rahatsız edici olabilir.

müşteriler sizi tehdit edebilir, size küfür edebilir veya istenmeyen gelişmeler yapabilir. Bu nedenle, sakin ve tavirli hosgorulu olmalisiniz.

13. Kazanciniz cok olmayabilir

Maaş ve ipuçlarınız büyük ölçüde değişebilir. Bu nedenle, paranızı iyi yönetmeyi öğrenmelisiniz. çünkü barmenlik i genellikle yuksek maas sağlamaz.

14. Barmenlik esnek bir iştir, ancak sınırlayıcı bir kariyer sahibi olabilirsiniz.

Barmenliğin en büyük yanlarından biri de uzun vadeli bir taahhüdün isteğe bağlı olmasıdır. İpuçları ile birlikte bir saatlik ücret, birkaç fatura ile 22 yaşındaki bir kişi için yeterli olabilir. Ancak, ailesi, olan ve arabasi olan 40 yaşındaki için barmenin cazibesi olmayabilir çünkü lüks oteldeki misafirperverliğe yapılan bir promosyon, zor veya çok uzun sürebilir.

15. Barmen meslegi size cok tecrube kazandirabilir.

Barda calismak harika insanlarla tanışabilir ve eğlenceli hikayeler duyabilirsiniz.
Barmenlik, birçok insan için benzersiz bir ödüllendirici bir iştir. Bununla birlikte, herhangi bir iş kolunda olduğu gibi, cok zevkli bir meslektir